
Хиляда листа (Хилядолистник) или Милфьой е лек и хрупкав сладкиш, направен от многолистно тесто, сладкарски крем, покрит с бяла глазура. Това изкушение редува три етажа тесто, два етажа крем, разпределен между тестото и завършва с бяла глазура. Глазурата се залива върху последния слой тесто и се декорира с разтопен шоколад, изрисуван на тънки струйки, които се „издърпват“ с тънко острие така, че да образуват листа. Ако се използва традиционната техника за направата на многолистното тесто – сгъване на три и изпълняване на тази операция 6 пъти, се получават почти 1 500 тестени листа! А някои от известните френски майстори сладкари са способни да направят 4 000 листа!
Смята се, че сладкишът е създаден от Франсоа Пиер дьо ла Варен, шеф – готвач роден през 1618. Той публикува рецептата в своята книга Готвачът Франсоа, издадена през 1651 г. В началото, сладкарският крем е парфюмиран с алкохол като ром, но в последствие рецептата се изменя и днес кремът е ароматизиран с ванилия или плодове.
Според някои писмени източници, Хиляда листа датира от 1806 г. Рецептата за този сладкиш, публикувана от Руже, бързо потъва в забрава. Но през 1867 г., тя отново присъства в тефтера с рецепти на известния сладкар Сержант, който работи в Париж. И за кратко време Милфьой става толкова любим, че сладкарят продава стотици бройки на ден от него.
Макар да има и други теории за произхода на този сладкиш, той остава един от типичните символи на френското сладкарство.
Днес Хиляда листа е разработен и в други варианти : той може да бъде гарниран с плодове, бадеми или конфитюр.

