Океани и битки

Той познал славата, признанието, неспокойния живот на моряка, далечни експедиции, морски приключения и битки… но също така тъгата и разочарованието в края на своя живот, както и смъртта, която го достига близо до Номбре- де- Диос, далече от неговата Англия.
Известният моряк и корсар Сър Франсис Дрейк, който става най- важният адмирал по времето на Елизабет I, е роден около 1540/45 в Тависток, Девоншир.
Обучен във военноморското училище на Сър Джон Хоукинс, Франсис привлича вниманието със своите качества и още на 22 години, става капитан на кораба Джудит, хвърлил котва в Мексиканския голф.
През 1572 год., младият Дрейк напуска Англия с два малки кораба, тъй като получава заповедта да плени и да задържи годишната пратка от сребро, която Испания си доставя от Перу през Панамския канал. По пътя, Дрейк напада по своя инициатива испанския град Номбре- де- Диос, основан в Панама. Той преминава през канала и нанася тежки щети на испанската флота.
Година по- късно, младият капитан пленява товара със сребро, добиван от мините в Потоси, Боливия, които представляват огромен източник на богатство за Испания.
На 13 декември 1577 год., Дрейк започва обиколка на света с пет кораба на свое разположение. Пътешествието трае почти три години, а Франсис е първият английски мореплавател, който успява да реализира такъв подвиг.
През 1578 год., Дрейк преминава през Магелановия проток, който свързва Атлантически с Тихи океан. Той преименува своя кораб на „Златната сърна“ и опустошава западното тихоокеанско крайбрежие на Южна Америка. Корабите на Франсис имат нужда от ремонтиране и на 17 юни 1579 год., той спира на север от региона на Сан Франсиско, като обявява тази територия за притежание на Английската корона.
През 1580 год., Дрейк напуска остров Ява, в Индонезия, плавайки в посока на запад, за да се върне в Англия. На 15 юни, корсарят заобикаля нос Добра Надежда и на 26 септември, влиза в залива на Плимут, Девоншир, с което обиколката на света завършва. По заповед на Елизабет I, корабът му „Златната сърна“ е консервиран.
През 1585 год., капитанът поема отново по море в посока на Западните Индии, от където се готви да нападне испанците. Той е начело на флота, която трябва да се противопостави на испанските владения: Сантиаго (Чили), Св. Доминго (Хаити), Картаген (Испания) и Св. Августин (Флорида). На 1ви януари 1586 год., за изненада на всички, Дрейк напада укрепения град Св. Доминго и принуждава испанския губернатор да му заплати масивна сума откуп. През февруари, той завоюва Картаген и на 7 юни подпалва града Св. Августин (Сен Агостин). Дрейк тръгва за Англия и отнася със себе си картофи, които ще бъдат посадени в имението на Сър Уолтър Райли в Ирландия.
През 1587, неуморимият мореплавател се намира близо до Лисабон, където научава, че испанската военна флота се е събрала в пристанищния град Кадикс, в Андалусия, по заповед на Филип II Испански. На 19 април, Дрейк се появява тук неочаквано с 30 кораба и подпалва тези на испанската флота.
През 1588, Непобедимата Армада се сблъсква с английската морска флота, командвана от Лорд Уилям Хауърд. На 8 август, англичаните нанасят тежка загуба на испанците и Дрейк взима участие в разпръсването на Армадата.
Заедно с Джон Хоукинс, Дрейк организира нова експедиция срещу испанските владения в Америка. Но двамата мъже, учителят и ученикът, имат противоречия и мисията се проваля. Както и една друга провалена по същите причини предна експедиция, насочена този път срещу португалските бази.
На 28 януари 1596 год., Сър Франсис Дрейк умира от дизентерия на своя кораб близо до Номбре- де- Диос, в Панама.